O pohance..

   Renesanci zažívá pohanka, která v minulosti patřila na Valašsku i v jiných podhorských oblastech k nejrozšířenějším obilninám. Ve Frenštátě pod Radhoštěm ji dodnes zpracovává Zdeněk Šmajstrla. Pohankářství má v jeho rodině tradici dlouhou více než 130 let. "Nejdříve se tímto řemeslem zabýval praděda Josef, pak děda František a po něm Arnošt, můj otec," vyjmenovává pan Šmajstrla své generační předchůdce. Starý mlýn, který už připomínal spíše muzejní exponát, musel být uzavřen pouze v období druhé světové války a potom krátce po únoru 1948. Brzy však úředníci z tehdejšího národního výboru usoudili, že se jedná o užitečnou službu obyvatelům a k jeho provozu vydali příslušné povolení. Zdeněk Šmajstrla původně pracoval jako učitel. Teprve po smrti táty, když vyřizoval některé nedokončené zakázky, dospěl k rozhodnutí v tomto oboru pokračovat a stal se tak čtvrtým pohankovým mlynářem svého rodu. "S kamarádem jsme sestrojili vlastní stroj k loupání pohankových zrn mechanickým způsobem. Při zpracovávání obilniny tak nedochází k ničení vitamínů, které obsahuje," říká Z. Šmajstrla. Podle něho je současný trh zahlcen levnou pohankou dováženou z Ukrajiny a Ruska, kterou výrobci loupou zahříváním. »Všechny hodnotné látky se při použití této technologie ztratí. Tato pohanka je na rozdíl o naší bezcenná," vysvětluje Z. Šmajstrla. 

Historický původ pohanky
Historickou pravlastí pohanky seté jsou oblasti jihovýchodní Asie. V počátečním stadiu klíčení vyžaduje slunečné počasí a v době dozrávání je citlivá na kolísání teploty vzduchu. Podle slabé kořenové soustavy lze usuzovat, že se pohance nejvíce daří v provzdušněných půdách, které jsou dostatečně zásobeny živinami. Protože je náchylná k lámavosti, rostla zřejmě nejvíce na místech chráněných před větrem. Podrobnou analýzou vědci dospěli k závěru, že oblast původního výskytu pohanky seté byla v Himálajích, kde se pro ni nalézají lokality s vhodnými klimatickými i půdními podmínkami. Poté, co lidé tuto obilninu domestikovali, se její pěstování rozšířilo do Číny a Indie. Národy severní Indie ji znaly už před 2 500 lety. Původ obilniny lze odvodit i od názvů v jednotlivých zemích. Číňané jí říkali ciao-maj, což je spojení slov ciao (pšenice) a maj (ječmen). Bulhaři, Rumuni, Estonci, Finové, Poláci, Slováci a Češi odvozují její název od slov grečicha, tatar, tatarka. Tato pojmenování vznikla pravděpodobně v souvislosti s nájezdy Tatarů ve 13. století, kteří ji ve svých kožených měšcích zavěšených u koňských sedel do našich zemí dovezli. Původní domácí obyvatelstvo je považovalo za pohany a tento název se později ujal i pro obilninu. 

Pohanka je cestou k zdravé stravě
Po dlouhých letech zažívá pohanka jako plodina s léčebnými účinky svůj commeback do naší kuchyně. Pokrmy z ní upravené jsou výživné, hodnotné a hlavně jednoduché. Nejjednodušší strava bývá zpravidla nejzdravější. Naši předkové, kteří jedli zdravěji, by se určitě velmi divili, že dnešní hospodyně již nevaří prosné knedlíky nebo nepečou krupkové koláče. V posledních letech stoupá zájem o pohanku nejen v Evropě ale i v dalších oblastech světa. Pěstitelské plochy se zvýšily na americkém kontinentě; pohanku více konzumují lidé v Kanadě, Chile i na Floridě ve Spojených státech. Renesance pohanky v České republice je motivována jejími léčebnými účinky. Dlouhodobým studiem výživy došlo k docenění tzv. vysokozbytné potraviny neboli vlákniny, jakou je pšeničná trhanka, kukuřičná krupice, rýže Natural, jáhly, pohanka, kroupy a ovesné vločky. Tyto celozrnné obiloviny jsou právem považovány za nezbytné po náš zažívací trakt, v němž fungují jako hygienická služba se schopností čisticí, a to jak mechanickou, tak biochemickou, tzn. že urychlují metabolismus a jsou schopné vázat na sebe některé toxické látky a hlavně tuky a cholesterol. Vhodnou výživou předcházíme rakovině tlustého střeva a předčasnému kornatění cév. Kuchyňské využití pohanky je opravdu přebohaté - fantazii se meze nekladou. Masa můžeme podle chuti obměňovat, přílohy mohou být kořeněné i úplně přírodní. Pokrmy lze upravit i podle toho, zda je konzumují děti, dospělí, starší lidé či nemocní. Pohanka chutná i léčí. Je dietní, bezlepková. Pohanku lze bez nadsázky nazvat Královnou zdravé výživy. 

 

Léčivý účinek pohanky

 Pohanka - jednoletá rostlina z čeledi rdesnovitých (Fagopyrum esculentum) patřila dlouho k málo známým obilninám. V poslední době však zájem o ni prudce vzrůstá, a to nejen mezi vegetariány a makrobiotiky. Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek. Z vitaminů skupinu B, cholin, rutin a tokoferol (E). Nejvíce je tato obilnina ceněna pro vysoký obsah bioflavonidu rutinu, obsaženého v semenech i slupkách. Působí léčivě na cévy v celém organismu. Vrací jim pružnost a spolu s přítomným vitamínem E léčí na cévách chorobné změny. Zmírňuje potíže s křečovými žílami na nohou. Účinek rutinu ještě násobí vitamín C, proto je nezbytné jíst k pohance syrovou zeleninu. Rutin s vitaminem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Pravidelná konzumace pohanky (alespoň tři krát týdně) spolu s pitím odvaru z lněného semene a zvýšeným příjmem vlákniny vyléčí během měsíce hemoroidy. Pohanka je rovněž velmi výhodná k detoxikaci při těhotenství a vůbec jakékoli autointoxikaci (sebeotravě). Známý je léčebný účinek pohanky při praskání žilek v oku, obličeji, při zvýšené krvácivosti, žaludečních a dvanáctníkových vředech, střevních nádorech či při silné a déletrvající menstruaci. Obsah vitaminů B 1 a B 2 pomáhá tělu aktivovat energii podporující činnost nervů. Příznivě se ovlivňuje stavy podrážděnosti, nechutenství a bolesti hlavy. Velmi důležitým vitaminem obsaženým v pohance je cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem. Zároveň napomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech. Pohanka obsahuje kyselinu linoleovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí proti srážení krve v cévách. Lipidy z pohanky obsahují 0,2 procenta fyziologicky aktivních rostlinných sterolů - sitosterol a compesterol, které snižují vstřebávání cholesterolu z potravy. Vzhledem k obsahu škrobů a plnohodnotné bílkoviny podobné živočišným (aminokyselinám lyzinu, metioninu a triptofanu) poskytuje pohanka vynikající plnohodnotnou stravu. Minerální látky a stopové prvky (zvláště vápník) jsou v pohance významné při těhotenství a v geriatrii (tedy pro starší občany). Pohanka je bezlepkovou obilninou. To ocení zejména diabetici a pacienti, pro které je bezlepková dieta životní nutností. Abychom zachovali pohance její důležité léčivé komponenty, v žádném případě ji nevaříme, pouze spaříme vařící vodou a necháme pod utěrkou nabobtnat! (Na jeden díl pohanky dáváme dva díly vřelé vody). Jako vynikající lék hodnotí lékaři také pohankový med, který obsahuje velké množství rutinu. Tento med však ztrácí své léčebné účinky, dáváme-li ho do vřelých čajů. Lepší je počkat, až tekutina trochu zchladne. 

 

Recepty z pohanky

Pohanka poskytuje kuchařské fantazii velké množství možností. Protože jde o obilninu, je třeba s ní takto zacházet. V suchém stavu je relativně tvrdá. Tuto vlastnost ztrácí po přijetí dostatečného množství vody. Pohanka zalitá vřící vodou a ponechána pozvolně vychladnout v termoskových várnicích nebo v nádobě zahalené do přikrývky může být servírována bez vaření. Pohanka přijme dvojnásobné množství vody, než sama váží (250 g pohanky potřebuje 0,5 l vody - toto množství vystačí pro 4 osoby).

Polévky
K přípravě polévek z pohanky používáme nejčastěji předem připravené zeleninové vývary. K dochucování užíváme sojovou omáčku, sůl a různé koření, například koriandr, kmín, zelenou petrželko apod. Pro výraznější ochucení můžeme použít masox,vegetu nebo maggi. Pohanku můžeme použít též jako zavářku do různých masových vývarů.

Pohanková polévka se smetanou
2 střední cibule, 30 g pohanky, 1 dl smetany, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce másla, koriandr nebo jiné koření - dle uvážení. Nakrájenou cibuli zpěníme na másle do růžová, zalijeme vodou, přidáme pohanku, osolíme a uvedeme do varu (nevaříme). Poté zahustíme smetanou rozmíchanou s moukou. Okořeníme koriandrem nebo jiným kořením.

Bramborová polévka s pohankou
3-4 střední brambory, 1 cibule, 60 g kořenové zeleniny, 30 g pohanky, 10 g sušených hub, 1 lžíce sádla, česnek, kmín, sojová omáčka, petrželka. Brambory, cibuli, houby a kořenovou zeleninu povaříme v osolené vodě téměř do měkka. Přidáme pohanku, omastíme sádlem, přidáme rozetřený česnek, okořeníme a ochutíme sojovou omáčkou. Do hotové polévky přidáme nakrájenou petrželku.

Hlavní jídla

Pohanková kaše slaná se zeleninou
250 g pohanky, 0,5 l vody, 1 větší cibule, 50 g sádla nebo uzeného špeku, 2 rajčata, 2 papriky, sůl. Špek nebo sádlo s nakrájenou cibulkou prosmahneme do růžova, zalijeme vodou s promytou pohankou, nakrájenými rajčaty, paprikou, osolíme a uvedeme do varu. Hrnec zabalíme do utěrky a pohanku v něm necháme změknout. Podáváme jako samostatný pokrm.

 

Pohankový nákyp s jablkami, švestkami nebo jiným ovocem
200 g pohanky, 200 g jablek, švestek atd., 120 g másla. Umytou a nabobtnanou pohanku dáme do mísy vymastěné máslem. Pohanku vrstvíme v tenčích vrstvách spolu s ovocem ochuceným např. cukrem, skořicí, vanilkovým cukrem. Poslední vrstvu ponecháme z pohanky, tu polijeme máslem a dáme do trouby zapéct.

 

Mlynářské knedlíky se švestkami
250 g tvarohu, 1 vejce, 180 g pohankové krupice, ovoce, cukr. Krupici, tvaroh a vejce spojíme v těsto. Děláme z něj knedlíky, které plníme švestkami, jahodami či jiným ovocem podle chuti. Podáváme posypané cukrem a tvarohem, případně skořicí či kakaem. 

 

Bezlepková dieta
Bezlepková dieta je založena na úplném vyloučení lepku z přijímané potravy. Lepek (gluten) je směs ve vodě nerozpustných bílkovin, které tvoří povrchovou část zrn pšenice, žita, ječmene a ovsa. Část této obilné bílkoviny je rozpustná v alkoholu a je označována jako gliadin. Právě gliadin, součást glutenu-lepku, má škodlivý vliv na organismus disponovaných jedinců. Bezlepková dieta je určena pro pacienty s celiakií a dermatitis herpetiformis Duhring. U těchto onemocnění je základním a u celiakie jediným léčebným opatřením. Dodržování bezlepkové diety je pro tyto pacienty životně důležité. Základem bezlepkové diety je úplné vyloučení pšeničné, žitné, ječmenné a ovesné mouky ze stravy. Nepatří do ní ani další suroviny vyráběné například z krup, krupice, vloček atd. Z jídelníčku musí být vyloučeny všechny potravinářské výrobky, k jejichž přípravě byly použity uvedené suroviny - pečivo (chléb, rohlíky, housky, dalamánky, preclíky atd.), cukrářské výrobky - (dorty, zákusky, piškoty, perník, oplatky, sušenky, palačinky, lívance atd.), těstoviny (kolínka, špagety, nudle. fleky, makarony), knedlíky (houskové, kynuté, tvarohové, ovocné, ale i bramborové, kam se mouka přidává). Uvedené vyloučené mouky se u bezlepkové diety nahrazují: bramborovým nebo rýžovým škrobem, sójovou moukou nebo sójovými vločkami, kukuřičným škrobem, pohankou, prosem ve formě jáhel nebo mouky, pšeničným škrobem, tj. polysacharidem vyrobeným z pšenice, který má být zbaven veškeré bílkoviny, a tím i lepku. K přípravě bezlepkové stravy lze pak užít jen ten škrob, který je řádně laboratorně jako bezlepkový otestován a označen. Dále lze použít průmyslově připravené směsi výše uvedených surovin. Například směs pro výrobu bezlepkového chleba se skládá z kukuřičného a bramborového škrobu, rýžové mouky, cukru a kmínu. 

http://www.valassko.cz/morava/content.asp?ThemaID=2


                                                         zpět